Skip to main navigation Skip to search Skip to main content

Framtidens lärmiljöer: Webbinarium med Magnus Hansson, docent i företagsekonomi på Örebro universitet och pedagogisk utvecklare vid Högskolepedagogiskt centrum.

Activity: Participating in or organising an eventParticipation in workshop/ seminar/ course

Description

I arbetet med att ta fram en campusplan så bjuder campusutvecklingskontoret in alla medarbetare vid universitetet till seminarier på olika teman.
Först ut är ett webbinarium om framtidens lärmiljöer som hålls av Magnus Hansson, docent i företagsekonomi på Örebro universitet och pedagogisk utvecklare vid Högskolepedagogiskt centrum.

Hur borde undervisningslokalerna se ut om man låter pedagogiken styra istället för tvärtom? Vilken läraktivitet ska ske i rummet och vilka vägar behöver kommunikationen gå? Vilka rörelser kommer att ske i salen? Genom att designa rummet utifrån medvetna val blir det möjligt att jobba med högskolepedagogisk utveckling på ett helt nytt sätt. I Örebro kommer studenterna få möta och vistas i miljöer där de själva förväntas ha en mer aktiv roll.
Period2022 Oct 24
Event typeSeminar
LocationSwedenShow on map
Degree of RecognitionLocal

Free keywords

  • pedagogics
  • learning environments
  • campus development