350 näsor under 350 år

Fredrik Tersmeden, Pehr Andersson, Daniel Bengtsson, Göran Bexell, Mischa Billing, Hugo Carlsson, Lena Ek, Lars Eriksson, Fritte Friberg, Olof Jarlman, Stisse Johnsson, Per Kockum, Göran Larsson, Rolf Lindroth, Per Lindström, Petter Lönegård (Illustrator), Kjell Å Modéer, Mats Nilsson, Emma Odsell Jangö, Dag OredssonStig Persson, Nils Gunnar Toremalm, Sigvard Åkerman, Kristian Åsberg

Research output: Book/ReportBookPopular science

Abstract

Lättsamt biografiskt översiktsverk med korta personbeskrivningar i ord och bild av dels de 190 personer som t o m 2017 införlivats i Akademiska Föreningens Nasotek, dels ytterligare 160 lundaanknutna historiska personer.
Original languageSwedish
Place of PublicationLund
PublisherAkademiska Föreningens Nasotek
Number of pages224
ISBN (Print)978-91-982615-4-7
Publication statusPublished - 2018 Jan 20

Subject classification (UKÄ)

  • History

Cite this