Projektinformation
Beskrivning
Alla åtgärder för klimatanpassning kräver någon form av ansvarsfördelning. I det här projektet fokuserar vi på lokal och regional nivå i Sverige. En förutsättning för att uppnå legitimitet i beslut om klimatanpassning är att ansvarsfördelningen grundas i de teorier som finns om rättvis fördelning, men även i vad de som påverkas av besluten ser som en hållbar fördelning.
Projektets övergripande syfte är att bidra till en hållbar samhällsplanering och svenska myndigheters, framförallt kommuners och länsstyrelsers, förmåga att fatta välgrundade beslut om klimatanpassning, baserade på kunskap om både klimateffekter och vad kommuninvånare och tjänstemän uppfattar som en hållbar fördelning av ansvar. För att uppnå detta syfte kommer vi att utveckla:
1. En bättre förståelse av vad normativa teorier för ansvarsfördelning innebär i praktiken för valet av klimatanpassningsåtgärder på lokal och regional nivå.
2. Kunskap om vad invånare och tjänstemän i de studerade områdena ser som en hållbar fördelning av ansvaret för klimatanpassningsåtgärder.
3. En bättre förståelse av konflikter kring fördelning av ansvaret och systematisk kunskap om möjligheter att hantera dem.
I det här tvärvetenskapliga projektet studerar vi sex kommuner och två länsstyrelser i Sverige genom att använda flera olika metoder: värdeteori, dokumentstudier, intervjuer och enkäter.
| Status | Slutfört |
|---|---|
| Gällande start-/slutdatum | 2019/01/01 → 2023/07/31 |
Samarbetspartner
- Lunds universitet (huvudsaklig)
- Research Institutes of Sweden (RISE)
FN:s Globala mål
År 2015 godkände FN:s medlemsstater 17 Globala mål för en hållbar utveckling, utrota fattigdomen, skydda planeten och garantera välstånd för alla. Projektet relaterar till följande Globala mål:
-
SDG 11 – Hållbara städer och samhällen
-
SDG 13 – Bekämpa klimatförändringarna
Fria nyckelord
- klimatanpassning
- ansvar
- etiska principer
- Sverige
- kommuner
Forskningsoutput
- 3 Artikel i vetenskaplig tidskrift
-
A Fair Distribution of Responsibility for Climate Adaptation: Translating Principles of Distribution from an International to a Local Context
Persson, E., Eriksson, K. & Knaggård, Å., 2021, I: Philosophies. 6, 3, 68.Forskningsoutput: Tidskriftsbidrag › Artikel i vetenskaplig tidskrift › Peer review
Öppen tillgång -
Public Perceptions concerning Responsibility for Climate Change Adaptation
Persson, E., Knaggård, Å. & Eriksson, K., 2021, I: Sustainability. 13, 22, 23 s., 12552.Forskningsoutput: Tidskriftsbidrag › Artikel i vetenskaplig tidskrift › Peer review
Öppen tillgång -
Sustainable Distribution of Responsibility for Climate Change Adaptation
Knaggård, Å., Persson, E. & Eriksson, K., 2020 juni 18, I: Challenges. 11, 1, 13 s.Bidragets översatta titel :Uthållig fördelning av ansvar för klimatanpassning Forskningsoutput: Tidskriftsbidrag › Artikel i vetenskaplig tidskrift › Peer review
Öppen tillgång
Projekt
- 1 Aktiva
-
ReClAd: Ansvar för klimatanpassning över politiska nivåer, sektorsgränser och mellan offentliga och privata aktörer
Knaggård, Å. (PI), Persson, E. (Forskare), Eriksson, K. (Forskare) & Andreou Brolin, L. (Forskarstuderande)
FORMAS, Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggande
2022/12/01 → 2026/11/30
Projekt: Forskning
-
Kommuner kräver att regeringen tar större ansvar för klimatanpassning
Knaggård, Å. (intervjuad)
2023 aug. 20Aktivitet: Annan › Framträdande i media
-
Intervju i Godmorgon världen
Knaggård, Å. (intervjuad)
2023 aug. 13Aktivitet: Annan › Framträdande i media
-
”Har en luftfuktighet på 90 procent inomhus”
Knaggård, Å. (intervjuad)
2023 aug. 9Aktivitet: Annan › Framträdande i media